čtvrtek 17. listopadu 2011

Jak si udělat pořádek v hlavě





Všimli jste si, jak se někteří lidé na vás pořád smějí, mají radost ze života, jsou plni energie a nadšení, pořád něco vymýšlí, plánují a realizují (mají pozitivní přístup k životu) a jiní jako by ztratili chuť do života, na vše nadávají, stěžují si a celkově jsou "jiní" (mají negativní přístup k životu)?

Já ano, a vrtalo mi hlavou, proč tomu tak je. S mnoha lidmi jsem o tom mluvil a uvědomil jsem si, že rozdíl je pouze v tom, že ti druzí ztratili směr. Nemají ... dnes se ty pojmy hodně používají ... cíl nebo sen, vizi.

Nejde o to, ty pojmy používat, ale pochopit je. Vědět, co se za nimi skrývá. Vzpomínáte si, jak jste byli malí a snili o tom, že budete mořeplavcem, objevitelem, doktorem či doktorkou, kosmonautem (můj případ), ale postupně se z toho stávaly povolání jako popelář a podobně? Jak jsme kreslili ve škole a školce obrázky plni naděje, ale pak se to zlomilo? Postupně jsme ztratili víru.

od malička se totiž vyvíjíme tím, že kopírujeme věci okolo a posloucháme to, co nám ostatní říkají. To až později si uděláme vlastní názor, který je už ovšem zkreslený. Sny se vytratí. Nedávno jsem na toto téma slyšel velmi pěknou nahrávku.

Uvědomil jsem si, že naše "vzorce chování" určuje prostředí v jakém se pohybujeme. A jelikož naše prostředí  tvoří nejvíce rodina, televize, tisk, rádio, chováme se tak, jak nás to učí. Rodinu máme určenou, ale ty další tři věci si můžeme vybrat. Od jisté doby jsem přestal číst noviny, poslouchat rádio a na televizi se podívám pouze na to, co právě vidět chci, jelikož si zajímavé věci nechávám nahrávat.

Začal jsem číst knihy o osobním růstu, time managementu, životopisy a podobně. Například Dale Carnegie, Donald Trump, Ivo Toman, Robert Kiyosaki, John C. Maxwell, Napoleon Hill, David Allen, o některých jsem zde už psal, o jiných se ještě zmíním. Najednou jsem začal o svém životě více přemýšlet a objevil jsem znovu své sny. Postupně se z nich vytvořily vize a cíle.

Našel jsem svůj důvod, proč ráno vstávat plný energie a nadšení, našel jsem smysl, který mě pohání dopředu. Hodně mi v tom pomohla kniha: 10 přírodních zákonů managementu času a života. Opravdu mi v mnohém otevřela oči a doporučuji vám si ji přečíst.

Zkuste si odpovědět na otázku: "Kdyby peníze nebyly problém, čím byste chtěli BÝT, co byste chtěli DĚLAT, co byste chtěli MÍT do tří až pěti let?"

A ještě jedno zajímavé "cvičení". Říkám tomu: "NÁHLED NA ŽIVOT". Nahoře na obrázku vidíte úsečku, kde na počátku je hvězdička a na konci je křížek. Toto je váš život. Narodili jste se (vím to, protože čtete můj článek) a jednou prostě umřete, takový je život. Vezměte si papír a tužku. Nakreslete si stejný obrázek - váš život. Někam na úsečku vašeho života si nakreslete čárku. Ta označuje váš současný stav, kde se nacházíte dnes. Máte? Podívejte se jakoby do minulosti a na svůj papír si napište dvě až tři věci, na které jste ve vašem dosavadním životě opravdu hrdí. Máte? Teď se podívejte do budoucnosti a napište si, co chcete ještě zvládnout, co chcete dokázat, kde chcete být. Čím chcete BÝT, co chcete DĚLAT, co chcete MÍT za 10, 20, 40, 60 let.

Mějte na paměti, že průměrný věk dožití je 80 let. Průměrný znamená, že někteří se dožijí méně, ale jiní více než 80 let. A postupem času se tento věk zvyšuje! Jak bude vypadat váš život?

"Smyslem našeho života je USPĚT, v čemkoli, ale USPĚT."


Když to shrnu. Pořádek v hlavě si člověk udělá tím, když nalezne svůj velký sen, cíl, vizi, která ho bude posouvat dopředu, bude mít chuť tvořit, být aktivní. Smyslem našeho života je USPĚT, v čemkoli, ale USPĚT.




1 komentář:

  1. Mým cílem bylo stát se přesně tím člověkem, o kterém píšete. Tím, který je za každou cenu pozitivní, ale to chtělo nějaké změny v životě. Takže jsem se rozhodla pro inventuru!
    A funguje to!
    https://kaderavkovaivana.wordpress.com/2016/02/16/inventura/

    OdpovědětVymazat